Τουρνουά Παγκορασίδων (2002) -> 2016-2017

Α’ Γύρος        7η Αγωνιστική (εξ αναβολής)

Κυριακή 30.4.2017

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ Γ.Σ. – ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑ:   40 – 52

Μεταξύ της Α’ και της Β’ Φάσης του τουρνουά παγκορασίδων της ΕΣΚΑ, η εξ αναβολής αναμέτρηση των παγκορασίδων μας στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του τουρνουά υποδομών.

Έχοντας ήδη επικρατήσει μία φορά στο Α. Βαρίκας, η ομάδα μας δε δυσκολεύτηκε να επικρατήσει και δεύτερη φορά απέναντι στην ομάδα του Πανιωνίου, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Όσοι βρέθηκαν στις κερκίδες του Α. Βαρίκας είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν ποιοτικό αλλά και δυνατό μπάσκετ από δύο πολύ καλές και δουλεμένες ομάδες, πλούσιο σε όμορφες και θεαματικές φάσεις.

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν δυναμικά στο πρώτο δεκάλεπτο επιδιώκοντας να αιφνιδιάσουν τα κορίτσια μας, πράγμα που το κατάφεραν εν μέρει, αφού η πρώτη κόρνα βρήκε την ομάδα του Πανιωνίου να έχει μικρό προβάδισμα.

Η εικόνα αντιστράφηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι γερακίνες είχαν σαφή υπεροχή παίρνοντας με τη σειρά τους μικρό προβάδισμα στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με ωριμότητα στο παιχνίδι τους, συνέχισαν την καλή εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, διατηρώντας πάντα το προβάδισμα αλλά και διαφορά 9-12 πόντων, μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Με συγκομιδή 8 νικών σε 8 αναμετρήσεις, απομένουν πλέον οι δεύτερες αναμετρήσεις με Ολυμπιακό και Διογένη, ώστε να ολοκληρωθούν οι υποχρεώσεις των παγκορασίδων μας μέχρι τη λήξη του τουρνουά.